1 min read

Študija ELES kaže, da je gradnja JEK2 najbolj smiselna energetska opcija

Študija ELES kaže, da je gradnja JEK2 najbolj smiselna energetska opcija

Po dveh mesecih skrivanja so na ELES objavili celotno študijo različnih državnih energetskih scenarijev, ki so jo od njih naročili pri Ministrstvu za okolje, podnebje in energijo.

Investicija v jedrsko energijo (NEK do 2063, gradnja JEK2 moči 1100 MW) in nadgradnjo omrežja bi stala 24,42 milijarde evrov.

Po tem scenariju bi postali energetsko neodvisni in neto izvozniki elektrike. Znižali bi izpuste CO2. Imeli bi dovolj elektrike za spodbujanje elektrifikacije, prometa, ogrevanja in industrije.

Če JEK2 ne zgradimo, bi za gradnjo obnovljivih virov in plinskih elektrarn skupaj z investicijami v omrežje in hranilnike morali nameniti 25,72 milijarde evrov.

Po takšnem scenariju bi poleti in čez dan imeli viške energije iz sončnih elektrarn. Ponoči in pozimi, ko sončne elektrarne ne proizvajajo elektrike, pa bi jo morali uvažati. Nove plinske elektrarne bi hkrati neprestano dopolnjevale proizvodnjo iz obnovljivih virov.

Izpuste CO2 bi tako zmanjšali le delno, gospodinjstva in podjetja bi morala prilagajati porabo, omrežnina bi bila še višja, vse skupaj pa bi omejilo proces elektrifikacije.

V Nacionalnem energetskem in podnebnem načrtu (NEPN) je ta scenarij zavajajoče poimenovan “100 % OVE”. Obnovljivi viri so zlorabljeni kot trojanski konj za nove plinske termoelektrarne.

Pravi 100 % OVE scenarij bi stal med 40-66,7 milijarde evrov

Cena je odvisna od tega, ali bi nove sončne elektrarne gradili v obliki strnjenih solarnih parkov ali samo razpršeno po strehah objektov. Na ELES so opozorili, da tak scenarij ni niti realen niti izvedljiv.

Celotna študija je na voljo na povezavi: prt.si/eles100