Sodba Sodišča EU bi lahko omejila korupcijo pri javnih naročilih.
Evropsko računsko sodišče je v poročilu javnega naročanja v EU med leti 2011-2021 Slovenijo uvrstilo med najbolj problematične države, kar se tiče poštenosti sistema javnih naročil.¹
Druge evropske države prekašamo tako po deležu javnih naročil z le enim prijavljenim ponudnikom (73 %), kot tudi po deležu poslov, ki se izvedejo mimo postopkov javnega naročanja (20 %).
Državni uradniki z določanjem zelo specifičnih pogojev mnogokrat načrtno favorizirajo točno določena podjetja ter že vnaprej izločajo konkurenco.
Nedavna sodba Sodišča Evropske unije bi lahko pomenila pomembno prelomnico v boju s temi koruptivnimi praksami.
Sodišče je presodilo, da so lahko ponudniki, ki so bili v postopku javnega naročanja izločeni nezakonito, upravičeni do odškodnine.
Ta sodba bi lahko prinesla večjo pravno varnost za vsa tista podjetja, ki v tem trenutku ne sodijo med redke izbrance javnih institucij.
Grožnja odškodninske odgovornosti zaradi nezakonitega favoriziranja enih in istih ponudnikov bo uradnike primorala v večjo pazljivost pri pripravi javnih naročil, ki bodo morala biti pripravljena transparentno in zakonito.
Verjetnost, da bo na koncu izbran najbolj učinkovit ponudnik, se bo s tem povečala
Vir: prt.si/iuijjn