Obnovljivi viri so veliko dražja izbira kot gradnja JEK2
Na Vseslovenski energetski konferenci v Cankarjevem domu 16. oktobra je bil s strani sistemskega operaterja omrežja ELES predstavljen izračun in primerjava stroškov za izvedbo “100 % OVE” in jedrskega scenarija v naslednjih 60 letih.
Predpostavili so, da bi izgradnja in financiranje JEK2 stala 19,5 milijarde evrov, za nadgradnjo elektroenergetskega sistema pa bi potrebovali še dodatne 4,9 milijarde evrov. Celoten jedrski scenarij bi tako skupaj stal 24,4 milijarde evrov.
Za zagotavljanje energije iz obnovljivih virov bi morali za izgradnjo novih “zelenih” elektrarn, hranilnikov, nadgradenj omrežja in uravnavanje sistema plačati okrog 40 milijard evrov.
Ta izračun temelji na velikih solarnih parkih, ki bi jih gradili na tleh in so precej bolj učinkoviti od strešnih sončnih elektrarn.
Če bi sončne elektrarne postavljali večinoma le na strehah obstoječih objektov, bi “100 % OVE” scenarij po izračunih ELES stal 66,7 milijarde evrov, kar je skoraj trikrat več od jedrskega scenarija.
To so ključne informacije, ki jih morajo volivci vedeti pred novembrskim referendumom. Ministrstvo za energijo (MOPE) s temi informacijami razpolaga, ampak jih pred javnostjo skriva.
Zavrnitev JEK2 na referendumu bi pomenila bianco menico za začetek izvajanja veliko dražjega energetskega scenarija.