Ministrstvo za energijo (MOPE) nas vodi v energetski polom po nemškem vzoru
Jeseni bo potekal referendum o novi jedrski elektrarni. Ministrstvo za energijo pa nam ne želi razkriti, koliko nas bo stalo, če nove jedrske elektrarne ne bo.
Nosilcu projekta JEK2, državnemu podjetju GEN energija, je Ministrstvo za energijo naložilo pripravo osmih strokovnih študij o novi jedrski elektrarni.
Študije zajemajo oceno financ, finančnih tveganj, oceno poplavne in potresne varnosti, študijo priklopa na električno omrežje in pobudo za umeščanje v prostor.¹
Tako bomo državljani pred referendumom imeli vpogled v vse bistvene informacije v zvezi z novo elektrarno.
Kar nam bo zamolčano, so stroški alternativnega scenarija, ki jih na ministrstvu za energijo niso dali oceniti.
Nasprotniki jedrske energije bodo tako imeli priložnost ljudi strašiti s ceno nove jedrske elektrarne, ne da bi poznali ceno alternativnega scenarija.
V Nacionalnem energetskem in podnebnem načrtu (NEPN) je alternativa, poimenovana “100 % OVE” scenarij, ki temelji na kombinaciji obnovljivih virov in uvoženega plina.²
Gre za pomanjšano verzijo nemškega energetskega modela, ki je to državo v dvajsetih letih stal približno 600 milijard evrov.³
Zaradi zapiranja jedrskih elektrarn se Nemci še vedno pretežno zanašajo na termoelektrarne na premog in plin.
Koliko bi takšno eksperimentiranje stalo Slovenijo, nam Ministrstvo za energijo ne želi razkriti.
Kako se bo tako veliko število elektrarn umestilo v prostor? Koliko površine bo za to treba žrtvovati? Kakšen bo vpliv na naravo? Kakšni bodo stroški in obseg plinske rezerve? Kakšni bodo stroški nadgradnje omrežja?
Gre za ključen paket informacij, brez katerega volivci jeseni ne bodo mogli objektivno odločati o naši energetski prihodnosti.
Če bodo nasprotniki jedrske energije s svojimi kampanjami zavajanja na koncu dosegli, da bo JEK2 na referendumu padel, nam bo vlada prek stranskih vrat vsilila nemški energetski model, ne da bi o njem volivci neposredno odločali.