Razpršeni projekti OVE postajajo gojišče nepravilnosti
Evropsko tožilstvo preiskuje goljufijo v vrednosti 340.000 EUR pri postavitvi sončne elektrarne v Radečah.
Podjetji Evrokredit in JHP d.o.o. sta sončno elektrarno moči 1,7 MW fiktivno prikazali kot dve manjši ločeni enoti, da bi se izognili veljavnim predpisom in pridobili subvencijo Ministrstva za infrastrukturo.¹
Elektrarno so želeli postaviti na strehah 62 rastlinjakov, ki niso prejeli gradbenega dovoljenja s tem namenom. Goljufijo je preprečil šele evropski javni tožilec.
Državne institucije so v tej zadevi povsem zatajile. Svojega dela niso opravile pristojne inšpekcije, upravna enota ter ministrstvi za infrastrukturo in energijo.
Primer iz Radeč kaže, da so tveganja za zlorabo javnega denarja pri projektih obnovljivih virov (OVE) precejšnja ter da naše domače institucije tem tveganjem niso kos.
Korupcija pri obnovljivih virih energije ogroža prihodnost trajnostnega razvoja, saj razpršeni projekti brez ustreznega nadzora in varovalk postajajo gojišče nepravilnosti.
Potrebujemo večjo preglednost projektov in odgovornejše funkcionarje na Ministrstvu za energijo. V nasprotnem primeru bo zelena energija postala velik vir izkoriščanja javnega denarja.