Bo kdo nastavil ogledalo Jankovićevi avtokraciji?
Župan glavnega mesta Zoran Janković se je po dolgem času moral sam osebno odpraviti v televizijske studie, kjer je poskusil ubraniti svojo podporo Aleksandru Vučiću. Škodljivost svojega pisma za ugled Ljubljane je poskusil zmanjšati tako, da ga je označil za zgolj osebno mnenje in poskus sprave med študenti in Vučićem.
Vsak ima pravico do svojega mnenja, ampak tovrstna mnenja veliko povedo o človeku samem in zlasti o njegovem odnosu do demokracije in navsezadnje do funkcije, ki jo opravlja.
Janković se ni zares opredelil do nasilnega zatiranja protestov v Srbiji, kjer Vučićevi plačani pretepači, njegovi podpornikih in policija lomijo kosti protestnikom, se vanje zabijajo z avtomobili in jih ustrahujejo. Prav tako se ni dotaknil problematike Vučićeve korupcije, njegovega nadzora nad mediji in zlorabe oblasti.
O Srbiji v takšnih razmerah ne moremo sploh govoriti kot o demokratični državi, saj gre za avtokracijo. Janković pri svoji podpori Vučiću ignorira njegovo krivdo in vpletenost v razkroj demokratičnih institucij Srbije.
Janković problemov z demokracijo v Srbiji ne more priznati, saj bi s tem priznal tudi lastno avtokratsko vladanje.
Med Vučićevo vladavino v Srbiji in Jankovićevim županovanjem v Ljubljani obstaja ogromno vzporednic. Za Jankovića je ljubljanski mestni svet le glasovalni stroj, ki z izjemo nekaj glasov opozicije ne opravlja resnega premisleka o mestni politiki, temveč le izvršuje županovo voljo.
Župan zlorablja mestno glasilo Ljubljana za lastno promocijo in predvolilno kampanjo, pri načrtovanju projektov pa je zabrisal meje med zasebnimi in javnimi interesi. Mestno upravo je pretvoril v netransparenten birokratski stroj, s katerim prikriva številne nepravilnosti v mestu.
Vse to poskuša pred občani opravičiti z velikimi gradbenimi projekti, ki jih razglaša za “ponos” Ljubljane. Na enak način pa zdaj opravičuje Vučića, ki mu pripisuje zasluge za razvoj skozi gentrifikacijo Beograda.
Ljubljanskemu avtokratu vladanje omogočajo Socialni demokrati, Svoboda in samooklicana ljubljanska elita.
Jankovićeva lista nima samostojne večine v mestnem svetu MOL. Vladanje mu omogočajo glasovi svetnikov Svobode in SD. Županovo avtokratsko vladanje pa omogočajo tudi številni podjetniki, kulturni ustvarjalci, akademiki in drugi strokovnjaki, ki vse to tolerirajo v zameno za benevolenten odnos župana do njih in njihovih institucij.
Janković se ohranja na oblasti izključno zaradi podpore, ki mu jo zagotavljajo njemu servilni ljudje. Tako je ohranil oblast kljub ogromni bančni luknji, ki jo je izkopal projekt Stožice, kljub številnim kazenskim preiskavam, sodnim postopkom in celo pričevanju o spolnem predatorstvu.
Ljubljančani smo pred odločitvijo, ki je izjemno podobna odločitvi, ki leži pred srbskimi državljani v tem trenutku.
Bomo še naprej tolerirali avtokratsko vladanje Zorana Jankovića, ali pa bomo za njegove zlorabe mestnih institucij dejansko zahtevali odgovornost?
Jasmin Feratović
Mestni svetnik Piratske stranke v MOL